Több mint 200 diák képzését támogatja az Autonet a duális képzésben - KÉPGALÉRIA


A duális képzés Romániában több évtizedes kormányzati elhanyagoltság és feledés homálya után, az elmúlt években éledt újra, s egyre inkább fellendülőben van, egyre népszerűbb. Az Autonet Import Kft. egyike azon kevés cégeknek, akik a német-román kereskedelmi kamara 10 évig tartó kormánylobbijában aktívan részt vett ezen képzési forma újraindításában és azóta is országos jó példája. Az autós háttériparban tevékenykedő szatmárnémeti székhelyű cég, természetesen a profiljába illő képzést támogatja, s a céljuk a romániai szervizműhelyek leendő szakembereinek utánpótlása és minőségi képzése.
Nemcsak az autóiparban, de számos más területen is egyre inkább észlelhető a megfelelően képzett szakember hiánya, aki valóban kielégítő szaktudással rendelkezik, s megfelelően el tudja látni feladatát. Komoly problémaként merült ez fel az utóbbi időszakban. A duális képzést kezdeményező és elősegítő, ezen a területen úttörőként, az Autonet Import Kft. felismerte, s erőfeszítéseket is tett, hogy újraélessze a szakemberképzés ezen formáját.
A duális képzéssel kapcsolatban, az Autoneten belül ezért felelős szakembert, Hauler Istvánt kérdeztük, hogy mikor és hogyan indult be ismét ez az oktatási forma Szatmáron, illetve kinek is ajánlott.
Az Autonet felismerve ennek a képzésnek a fontosságát, partner oktatási intézményt keresett, hogy beindíthassa a duális képzést. A Hám János Római Katolikus Iskolaközpont befogadó volt a téma iránt, s együttműködve a céggel, német oktatási mintára megteremtette a lehetőséget, hogy ezen képzési mód újra létezhessen. „Kísérleti jelleggel az első osztály még a 2017/18-as tanévben indult be. Ekkor még klasszikus szakiskolai képzésként, mivel nem volt meg a duális képzésre megfelelő törvényi keret. 2018-ban életbe lépő új jogszabály lehetővé tette a tényleges duális képzés beindítását. Jelenleg öt romániai városban - Szatmárnémeti, Kolozsvár, Brassó, Bukarest és Szucsáva - zajlik duális autómechanikai képzés. Jövő tanévtől pedig két másik városban: Krajován és Konstancán is új osztályok indulnak. Az Autonet cégen belül pedig erre külön részleg jött létre, az Autonet Duale Ausbildung, amely kizárólag a duális oktatásért felel. Jelenleg, a mostani tanévben összesen 208 diákot támogat az Autonet, ebből 40 szatmári tanuló.“
Mit jelent a duális képzés
A duális képzés lényege, hogy az elméleti oktatás mellett valóban gyakorlati képzésre is sor kerül. Emellett a duális képzés során nemcsak a tanintézmény és a diák kapcsolata szerepel, hanem egy cég is a háttérből nyújt támogató kezet, s a valós piaci igényeknek megfelelő oktatást segíti elő. A diák a nyolcadik osztály elvégzése után dönthet úgy, hogy egy biztos szakmát jelentő képzési úton indul el. Az oktatás három éves. Az első évben még csak 5 hét gyakorlati képzésen esnek át a diákok, a következő két évben azonban efelé billen át a mérleg nyelve, hiszen a második évben már fele-fele arányban van az elméleti-gyakorlati tananyag, harmadévben pedig 70 százalékban a gyakorlati oktatásra fektetődik a hangsúly. A három év befejeztével a diákok egy vizsgán vesznek részt, s annak sikeres letétele után, egy képesítési oklevelet kapnak.
„Az autómechanikai szakon a gyakorlati oktatás az Autonet legjobban felszerelt és legkiválóbb szakemberekkel rendelkező partnerműhelyeiben történik. Az elméleti oktatás során, illetve a tanintézményben felállított szaklaboratóriumban elsajátított tudást, élesben tudják gyakorolni a diákok ezekben a műhelyekben. A műhelyeknek is megéri az oktatásban résztvevő tanulókkal foglalkozni, hiszen a három év során kiismerhetik őket, s akár alkalmazni is tudják, a képzés befejezése után. Amire eddig is többször volt már példa. Az ügyes kezű fiatalokat szívesen fogadják a műhelyekben“ - tájékoztatott Hauler István.
Az Autonet végig fogja a diákjai kezét
Az együttműködés során a cég nemcsak a gyakorlati tudásanyagot és a partnerműhelyekkel való kapcsolattartást biztosítja, hanem az oktatás során felmerülő költségeket is felvállalta. A diákok mindegyike a képzés logójával ellátott, teljes ruházatot kap. Ugyanakkor az állami ösztöndíj mellé, ugyanannyit kap a cégtől is ösztöndíjként. Folyamatosan figyelemmel kísérik, hogy a műhelyekben megfelelő színvonalon történjen az oktatás. Ingyenes munkaorvosi ellátást is biztosítanak. További, folyamatos képzésekre, trainingekre járhatnak. Emellett motivációs csomaggal is készülnek számukra, amely 12 tematikát dolgoz fel, többek közt életviteli, életmód, életre nevelő és karrier tanácsadást is tartalmaz, amelyek az oktatás minden területén hiányzó tananyagnak számítanak. „De nemcsak oktatunk, hanem kirándulásokat és táborokat is rendezünk diákjaink részére. Minden évben, szervezett kirándulás keretében ellátogathatnak az Autonet szakkiállítására, a Mobility Showra, amely mindig egy nagyon látványos és összetett kiállítás. Ugyancsak minden évben Szatmárnémetiben szervezünk egy szaktábort számukra, ahová az öt városból a 3-4 legjobb diák jöhet el. Ez nemcsak szakmai képzést jelent, hanem némi lazítást is.“
„Egyre népszerűbb ez a képzési forma. Szatmár a zászlóshajó ezen a területen. Itt az autószerelői szak mellett, elektronika-automatizálás szak is duális képzésben működik. Minden évben túljelentkezés van, mind az összes szakokon, de az autómechanika a legnépszerűbb, ide adja le jelentkezését a legtöbb fiatal Szatmárnémetiben. Decemberi felmérés szerint a 12 helyre már most 44-en gondolkodnak, hogy jönnének.“ - tudtuk meg Hauler Istvántól.
Az Autonet elkötelezett a duális képzés támogatása és népszerűsítése mellett, s ez irányú erőfeszítéseiben az autóalkatrészek és autós termékek nagy globális gyártói is segítő kezet nyújtanak, hiszen ezek is felismerték az autóipari új szakemberek képzésének fontosságát, akik képesek válaszolni az új kihívásokra.